2020. szeptember 10-én került sor a már hagyományosan évente megrendezett Légierő Parancsnokság (LEP) és Csapatrepülő Parancsnokság (CSRP) találkozójára, melyre meghívást kaptak az iskola apródjai és kadétjai.
A veszprémi sportpályán megtartott rendezvényen szolgálatot teljesítő apródok és kadétok feladata volt, az ünnepség megnyitóján, a légierő zászlójának felvonása, őrzése, majd az ünnepség záróaktusaként a zászló levonása. A megjelent közszereplők, fiatal és idősebb tapasztalt katonák elismerésüket fejezték ki a fegyelmezett, jó kiállású munkáért, amelyet még értékesebbé tett Bárdi-Farkas János azzal, hogy az eseményen rendezett légpuska lövészet ifjúsági kategóriájában első helyezést ért el.
Az eseményről részletesebben a www.matasz.vme honlapon tájékozódhatunk.”
Köszönjük a beszámolót és a fotókat
dr. Csutorás Gábor alezredes úrnak,
aki a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) szervezetében az Apród Program keretén belül iskolánkban ismerteti diákjainkkal a hazaszeretet és a honvédelem fontosságát.
Iskolánk meghívását elfogadva egy szép szeptemberi napon Prohászka Béla mesterszakács a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetsége (MNHSZ)-alelnöke a három tagozat 5-5 tanulójával egy komplett szüreti menüsor elkészítését tűzte ki célul.
A program célja:
A tanulók megismerjék és bővítsék ismeretüket az egészséges alapanyagok alkalomhoz illő felhasználását. Ezzel együtt együttműködésre törekedjenek. A bemutatott egyszerű ételek elkészítése során gyakorlatot szerezzenek a konyhatechnológiai műveletek biztonsággal és szakértelemmel történő elvégzésében. A program célja volt továbbá, hogy egy elismert és sok szakmai tapasztalattal rendelkező mesterszakács kezei mellett, vele együtt az ő irányítása mellett dolgozhassanak.
Megvalósítás:
A tagozatvezetők által előre kiválasztott 5-5 fő tanuló előzetes munkavédelmi oktatásban részesült a programot megelőző napon.
Reggel a program megnyitásaként az iskola tanulói és pedagógusai megismerhették Prohászka Béla Urat, valamint a nap teljes részletes menetét. Ezt követően az érintett tanulók a tankonyhában megkapták az erre a napra szükséges munkaruhákat. Elsőként az alsó tagozat 5 tanulója friss gyümölcsökből italokat készített. Közben az aszaláshoz szükséges gyümölcsök előkészítése is megtörtént. A felső tagozat 5 tanulója sült szilvalevest főzött. Az étel glutén mentes változatban is elkészült. A szakgimnázium tanulói 4 fő részvételével elkészítették a szüreti csirkemell ragut, és 2 tanuló e közben a prezentációs díszasztalt állította össze az iskola udvarán gesztenye, dísztök és szőlőlevél dekorációval. Miután a teljes menüsor összeállt a Séf Úr kitálalta a menüsort. A program zárásaként iskola vezetése megköszönte Prohászka Úrnak, hogy elfogadta a meghívást és így megvalósulhatott az idei év első olyan programja, ami élményszerű oktatás keretében gyakorlatiasan tanította a gyerekeket. Minden résztvevő tanuló számára óriási élmény volt a teljes program megvalósulása.
„Ha emberek vesznek körül, még nem élünk közösségben. A közösséget mi magunk alakítjuk”- hangzik a balatonfűzfői Báró Wesselényi Miklós Alapítványi iskola egyik mottója, aminek üzenetét alapul véve különleges módon emlékeztek meg az 1956. október 23-i forradalom és szabadságharcról. A délelőtti órákban három helyszínen zajlottak pedagógiai irányítás mellett a foglalkozások. Az interaktív szerepjátékokat „’56-os váltóláz” foglalkozásnak nevezték el, míg a kreativitás másik vonalán a„Szabad vers a szabad népért” címet kapta. A harmadik helyszínen a 9. és 12. osztályos tanulók versekből, népdalokból összeállított megemlékező műsort adtak elő, aminek során felcsendült a Himnusz és a Szózat is. A gondosan összeállított program igyekezett valamennyi tagozat számára lehetőséget biztosítani a tartalmas és ismeretanyagban gazdag, ugyanakkor a méltó módon történő megemlékezésre.
Az 1956. október 23-i forradalom és szabadságharcra emlékezve városi rendezvényt tartottak Balatonfűzfőn, ahol számos intézmény és civil szervezet mellett, a Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola is képviseltette magát.
„János bácsi! Kérjük szépen, írja nekünk ezt alá!”
Valahogy így kezdődött az a kezdeményezés, amit a Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola diákjai indítottak útjára, egy saját kézzel írt petíció formájában, amit Bárdi – Farkas Jánosnak, az iskola alapítójának nyújtottak be. Már maga a kérés hivatali útja is elérzékenyíti a szakma képviselőit, de talán annak a témája még jobban. A kérés örömmel lett engedélyezve, a munka megkezdődhetett.
De mégis! Miről van szó? Sikerült szabad időpontot találnunk, ahhoz, hogy a gyerekekkel beszélgethessünk, akik kipirult arccal, izgatottan meséltek az elképzelésükről. Elmondták a tapasztalataikat arról, hogy néha előfordul, hogy diáktársaik játék közben elfeledkeznek magukról, és a játék hevében akaratlanul erőteljesebbek a kelleténél. Azért szeretnének megalakulni, hogy a nyugodt, és kiegyensúlyozott iskolai légkört megőrizzék, segítsenek abban, hogyha mégis előfordulnak nehézségek, figyelmeztessék társaikat a helyes viselkedésre. A konfliktusokat saját maguk szeretnék először kezelni.
A beszélgetés közben megfigyelhető, hogy a gyermekek teljesen nyitottak a megoldásokra, amiket az elejétől kezdve pedagógus figyel és gondoz, mederbe terel, ugyanakkor szabadon hagy. A gyerekek megértik és elfogadják, hogy nem elegendőek a félmegoldások, hogy a félreértések a hiányos kommunikáció következményei, és a megoldásokat demokratikus keretek között, együtt, meg fogják találni. Ezért a hivatalos alakuló ülés időpontját már keresik, amit izgatottan várunk! A további eseményekről folyamatosan tudósítjuk önöket!
Ahhoz, hogy a Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola 8. évfolyamos diákjai továbbtanulás előtt a legjobb döntést tudják majd meghozni, fontos, hogy megismerjék a különböző foglalkozásokat, szakmákat. Pedagógusaink igyekeztek segítségül lenni abban, hogy a választási lehetőségek mérlegelésével párhuzamosan figyelembe vegyék önmagukat, saját képességeiket és adottságaikat.
A 2020. november 2-án kezdődő iskolai héten, a 8. évfolyamos diákokkal több középiskolai tájékoztatót néztek végig közösen, amire három osztályfőnöki órán keresztül volt lehetőségük.
Első óra alkalmával megbeszélték, hogy milyen jövőképet tudnak maguknak elképzelni. Ennek érdekében közösen utána néztek a szakmáknak, rövid információs videófilmek segítségével tájékozódtak online, majd számos lehetséges szakterületeket is felvázoltak.
A második óra alkalmával tájékozódtak az interneten, milyen intézmények vannak jelenleg a választási lehetőségek között, majd ezzel kapcsolatban különböző fórumokat olvasgattak.
A harmadik óra keretén belül megbeszélték milyen teendőik lesznek, milyen időpontokra kell odafigyelniük, valamint tájékoztató lapot kaptak az éves felvételi folyamat forduló napjairól.
Valamennyi döntés előtt álló diákunknak kívánjuk, hogy sikerüljön megtalálni a számukra legmegfelelőbb továbbtanulási lehetőséget!
Kovács Noémi, a Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola diákjának győzelme a Mesterek Tornáján.
Több évnyi szünet után, november harmadik hétvégéjén új helyszínen, a Pulai Lovascentrum nemrég átadott fedeles arénájában nemzeti díjugrató versenyként rendezték meg ismét a Mesterek Tornáját. A sportesemény péntektől vasárnapig, szigorú előírások között, zárt kapus versenyként zajlott.
Kiemelt figyelmet kapott az utánpótlás, hiszen a gyermek, az ifjúsági és az U25-ös korosztályok versenyszámai mellett póni versenyszámok is szerepeltek a programban.
Nagy büszkeséggel tölt el bennünket, hogy Kovács Noémi, a Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola 8. osztályos, nappali tagozatos tanulója, az U25-ös korosztály 120 centiméteres kiskörében volt a leggyorsabb, Kakukk nevű lován. Noémi, Maszlag Ilona tanítványa.
Kovács Noémi a győzelem után az első díjjal. Szívből gratulálunk az eredményhez!
1996-ban rendeztek először Mesterek Tornája elnevezéssel versenyt Magyarországon. Az alapötlet az volt, hogy a három olimpiai szakág legjobbjai a szezon elején fedettpályán egy kiemelt verseny keretein belül versenyezhessenek. Voltak olyan évek, amikor a magyar sikersportág, a négyesfogathajtás is szerepelt a programban, de két szilárd pont jellemezte: a Pannon Lovasakadémia fedeles csarnoka és a díjugratás. Később a nemzeti versenyből nemzetközi versennyé is bővült a viadal. forrás: www.riderline.hu
A karácsonyi időszakban talán még inkább szükségünk van a törődésre, az egymásra figyelésre, a jelenleg előforduló élethelyzetek pedig mindezt fokozottan igényelhetik.
Szeretet ami postán érkezik
Alsó tagozatos diákjaink saját készítésű karácsonyi üdvözlőlapokat alkottak és adnak postára, hogy a szeretteik, távol élő rokonok közötti távolságot ebben a formában is áthidalják, és hogy egy kis melegséget csempésszenek a címzettek szívébe.
Nemrég értesülhettün arról, hogy Kovács Noémi, a balatonfűzfői Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola 8. osztályos, nappali tagozatos tanulója, a Pulai Lovascentrumban megrendezett Mesterek Tornáján, az U25-ös korosztály 120 centiméteres kiskörében, Kakukk nevű lován volt a leggyorsabb.
Noémi rengeteg címmel és eredménnyel büszkélkedhet, amiket az idei, 2020. évben szerzett:
Hungarian FUTURE STARS (Balatonvilágos)
IFI kiskör 110 cm vrsz. 3. hely (58 lovasból)
U25 kis kör 120 cm vrsz. 2. hely (30 lovasból)
Veszprém megyei Döntő (Balatonvilágos)
Ifjúsági 115 cm vrsz 3. hely
Championatus I. forduló (Kiskunhalas)
Serdülő A – 120 cm vrsz. középdöntő 2. hely (33 lovasból)
Championatus II. forduló (Szilvásvárad)
Serdülő A – 120 cm vrsz. középdöntő 1. hely (33 lovasból)
Noémi kiskora óta lovagol, de komolyan 2017 óta űzi a sportot.
2016. októberében tette le a rajtvizsga engedélyt, és azóta Kakukkal, a kedvenc lovával nagyon sok sikert elért. Az eddigi legnagyobb eredménye 2019-ben az Országos Championátus Serdülő B egyéni és csapat bajnoki címe.
Saját szavait idézve: „Ezer köszönet a lovamnak és nemcsak a győzelemért, hanem minden vele együtt töltött percért.”
De mégis mi motiválja Noémit az élsportolásra? Hogyan telnek a hétköznapok és mennyi lemondást igényel ez a gyönyörű, de rendkívül összetett életforma?
Ezekkel a kérdésekkel kerestük meg ahogy édesanyja nevezi „Noncsit”, aki elmesélte nekünk hogy hétköznapokon az iskola után szinte minden nap kimegy a lovardába, ahol két vagy három lóval tart edzést. Körülbelül 3-4 órát tölt el velük, mert a lovagláson kívül a lovak tisztítása, ápolása, a szerszámok karbantartása is a napi feladatok részét képezik.
Nagyon szereti ezeket az alkalmakat, hiszen csapattársaival együtt edzenek, mindamellett a beszélgetésre és barátkozásra is jut egy kis idő. Délután és este tanul, ilyenkor felkészül a következő napra.
Megosztja velünk a tapasztalatát azzal kapcsolatban, hogy akik a versenysportot választják, nagyon sok időt fordítanak a felkészülésre, az edzésekre. Minden második hétvégén versenyen szerepelnek, így kimaradnak olyan programokból, amik másoknak akár megszokottak is lehetnek: ilyenek a hétvégi összejövetelek, kirándulások, mozizások. Ezen felül az időbeosztására is mindig figyelnie kell, amibe a hétvégék is beletartoznak.
Igazi szünet számára évente kétszer lehetséges, ez összesen két-három hét egy évben, viszont ilyenkor is foglalkozik lovakkal és lovaglással. Azt meséli, hogy mindegy, hogy 30 fokos meleg vagy -5 fokos hideg a kinti hőmérséklet, vagy éppen fúj a szél, esik az eső, a napi edzést mindig becsülettel elvégzi.
Amikor arról kérdezzük, hogy mi az, ami a sok munka és lemondás ellenére is hajtja tovább ezen a csodaszép pályán, lelkesen elmondja, hogy számára fantasztikus érzés egy 600 kg-os állattal együtt dolgozni, amelyik a kedvéért akár 125 cm magas akadályokat is megugrik. Mindezt ráadásul nem csak egyszer teljesíti, hanem akár 11 akadályt is „legyőz” hibátlanul egy verseny során. A lova a társa, aki teljes mértékben bízik benne, és ha előfordulnak tévedések, kisegíti őt.
Noncsi szerint „minden állat csodálatos, de a lovak különleges lények, nagyon szeretek velük lenni.”
A terveivel kapcsolatban elmondta, hogy szeretne korosztályos bajnokságokon részt venni. Kedvenc idézete, amit igyekszik betartani: “Felejtsd el az összes okot, amiért nem megy és higgy az egyetlen indokban amiért igen”.
A Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola nevében szívből gratulálunk Kovács Noéminek, és további sok sikert kívánunk élsportolói munkájához is!
A doni áttörésben – 1943. január 12-én – hősi halált haltak emlékére szervezett kegyeleti megemlékezéseken részt vettünk a MATASZ, Doni Hősök Emlékmenet és Túrán,2019- ben és 2020-ban.
Az ekkor készült fényképek felidézésével emlékezünk a mai napon, bízva abban, hogy amint lehetőség lesz rá, ismét részt vehetünk diákjainkkal.
Honvédelmi alapismeretek (a honvéd kadét program keretein belül)
Ha emberek vesznek körül, még nem élünk közösségben, a közösséget mi magunk alakítjuk. Olyan iskolát hívtunk életre 2013 szeptemberében, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a szülők dönthessék el, gyermekük számára melyik oktatási forma a legmegfelelőbb.
Iskolánk életfilozófiája: a nemesség kötelez, a kötelesség nemesít – ami azt jelenti, hogy bármely oktatási formánkban kötelességre, becsületességre, nemes lelkűségre, hazaszeretetre oktatjuk gyermekeinket és ennek szellemiségében alakítjuk ki közösségeinket, élmény- és projekt alapú pedagógiai módszerek megvalósításával.
2018-ban csatlakoztunk a Magyar Tartalékosok Szövetsége Veszprém Megyei Egyesület Apród Programjához, amit a 2020/21 tanévtől az általános gimnáziumban, választható lehetőségként, honvédelmi alapismeretek tantárgy oktatásával bővítettünk ki.
A tantárgy tanítása lehetővé teszi, hogy a tanuló megismerje és elsajátítsa Magyarország biztonság- és szövetségi politikájának jellemzőit, a honvédelemmel összefüggő szabályokat, a Magyar Honvédség felépítését, technikai eszközeinek jellemzőit és feladatrendszerét, a katonai értékek és hagyományok alapjait.
A diákok nem létesítenek jogviszonyt a Magyar Honvédséggel. Nem katonai kiképzésről van szó, hanem önkéntes együttműködésről oktatási intézményekkel, melynek keretében választható érettségi tárgyként kínál ismereteket a program.
Keressenek fel bennünket!
Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Általános Iskola Gimnázium Technikum és Alapfokú Művészeti Iskola
Az Iránytű és annak ideológiája a név választása, tudatos, átgondolt, önmagában a kijelölt célok elérésében fontos szerepet játszik a polgári értékeink közreadásában.
A folyóirat egy hiánypótló kezdeményezés eredményeként kezdi meg működését a Kelet-Balatoni Kistérségben, elsőként a Balaton kapujában Balatonfűzfőn. Célunk, hogy a kistérség életéről valós képet tudjunk adni.
Tudósítani szeretnénk a kultúráról, az oktatásról, a sportról, a környezetvédelemről, a gazdaságról és egyéb ügyes-bajos dolgokról és azok megoldásáról.
Az Iránytűnek fontos szerepe lesz a települések közti turisztikai kommunikációban, elősegítve egymás közti aktív kapcsolatot.
A havilapban a Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola eseményei rendszeresen megjelennek, ezért szeretettel ajánljuk figyelmükbe az alábbi elérhetőségeket:
Mészáros Bence pedagógus kollégánk, terapeuta, régi vágya volt, hogy segítsen az embereken: a felnőttek mellett az olyan gyerekeken, akik részképességzavarral, fejlődésben megkésett problémákkal, valamint beilleszkedési, tanulási, magatartási gondokkal, figyelemzavarral küzdenek.
“Ez az örökség tartást ad, ezzel gazdálkodni lehet, valamint segíthet a mai gondok megoldásában is”- Fasang Árpád, zongoraművész, a megemlékezés ötletadója.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként, és jelölte meg dátummal Csekén a Himnusz kéziratát.
rbt
A Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola kisdiákjai rendhagyó irodalomóra keretén belül emlékeztek meg a jeles napról, aminek során magyar népdalok, versek és zongoraművek is elhangoztak.Szívből gratulálunk a gyermekeknek és a felkészítő tanároknak!
A Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola projekt alapú módszerekkel, és az élménypedagógiai eszközök széles tárházának felhasználásával igyekszik a gyerekek érdeklődését az adott témában felkelten, majd folyamatosan azt fenntartani.
Az iskolában oktató pedagógusok szabadon megválogathatják azokat módszereket, amikkel a kívánt eredményt el szeretnék érni. Nem történik ez másként azokon az órákon sem, ahol az ókori Római Birodalom történelmét ismerhetik meg a diákok többféle megközelítésen keresztül.
A tanóra során egy ókori római lakoma hangulata idéződik fel, a történelemi háttér részletes ismertetése után.Itt most csak röviden:A II. Pun háború után fejlődött az étkezési kultúra és az étkezés luxussá vált. A gazdag családoknál a vacsora nagy és vidám lakomává változott: különleges ágyakon fekve ettek, amelyek az ebédlőben álltak egy nagy asztal körül. A vendégek saruikat levéve, elheveredve, bal könyökre támaszkodva étkeztek.Ezt az életképet próbálhatják ki diákjaink, akik ezáltal is közelebb kerülhetnek a történelem egy igazán különleges szegmenséhez.